Liečivé zdroje v Sklených Tepliciach

Kúpele Sklené Teplice sú vyhľadávané hosťami zo Slovenska i zahraničia, ktorí sem prichádzajú prežiť pobyt v obkolesení Štiavnických vrchov v príjemnom podnebí a s využitím významných liečivých zdrojov prírodného charakteru. Avšak, nielen jaskynný kúpeľ láka návštevníkov z celého sveta. Je toho omnoho viac. 

Raritou kúpeľov Sklené Teplice je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37 °C do 52,3 °C, ktorých významné liečivé účinky sú známe už stáročia. V kúpeľoch vyviera 14 prameňov, v súčasnosti kúpele využívajú 7. Zaujímavosťou je, že voda do bazénov sa privádza z hĺbkových vrtov prírodných prameňov a nijakým spôsobom sa neupravuje.

Táto prírodná liečivá voda je stredne mineralizovaná, stredne termálna (horúca), neutrálna, hypotonická, síranová, vápenato-horečnatá so zvýšeným obsahom fluóru (1,38 mg/L). Najväčšie zastúpenie má horčík (113,39 mg/L) a vápnik (507,75 mg/L). Okrem týchto vzácnych minerálov, pričom je výnimočná ich správna kombinácia, voda obsahuje železo, draslík, bárium, lítium, sodík, amónium, stroncium, mangán a hliník. 

liecive-zdroje-sklene-teplice

Prírodné minerálne pramene

Jaskynný parný kúpeľ je v skutočnosti prírodou vytvorená jaskyňa. Prameň termálnej vody, ktorý vyviera pod jaskyňou má 42° C. Liečivá voda z termálnych prameňov ústi priamo do jaskyne a svojou teplotou vyhrieva prírodný jaskynný bazén. Parný kúpeľ, tzv. Parenica, je Európsky unikát. Vytvorila ho sama príroda a aj preto sa voda v bazéne chemicky neupravuje.  Ničím sa neriedi, a preto je vhodná aj pre osoby citlivé na bazénové vody.

Termálne pramene

Termálne vody v kúpeľoch Sklené Teplice sa začali pre zdravotné účely využívať už koncom 15.storočia a využívajú sa dodnes. 

Po ochladení je možné termálne pramene využívať na vonkajšiu aj vnútornú balneoterapiu, na celotelové aj čiastkové kúpele alebo dokonca aj na pitnú liečbu. Termálna voda v kúpeľoch Sklené Teplice sa využíva predovšetkým pri liečbe ochorení pohybového aparátu a pri nervových ochoreniach. Účinky termálnych vôd podporujú centrálne a periférne prekrvenie organizmu, odbúravanie škodlivých látok v organizme a zrýchlenie metabolizmu. 

Liečivé klimatické podmienky v kúpeľoch Sklené Teplice 

Kúpele Sklené Teplice sa nachádzajú v nadmorskej výške 400 metrov. Priemerná ročná teplota 7 °C je pre obyvateľov a pre návštevníkov príjemná. Aj zimné obdobie je tu mierne. 

Obec Sklené Teplice leží v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v úzkej doline potoka Teplá. Z klimatického hľadiska je oblasť Štiavnických vrchov pomerne diferencovaná.  Nižšie položené územia sú všeobecne teplejšie a suchšie. S nadmorskou výškou klesajú teplotné charakteristiky a stúpa množstvo zrážok. 

liecive-klimaticke-podmienky-kupele

Na liečbu v kúpeľoch sa využíva hypertermálna liečivá voda pre svoj vysoký obsah minerálov v nezvyčajnej kombinácii magnézium-kalcium. Dôkazom je rozsiahla kúpeľná liečba v kúpeľoch. Termálne prame sa využívajú už stáročia. Pozrite si históriu obce.

Účinky termálnych vôd podporujú centrálne a periférne prekrvenie organizmu, odbúravanie škodlivých látok v organizme, zrýchlenie metabolizmu a blahodárne pôsobia na liečbu pohybového a nervového aparátu. Využívajú sa v mnohých liečebných procedúrach. 

Termálna voda je síranovo – vápenato – horečnatá, stredne mineralizovaná, hypotonická. S mineralizáciou 2456mg/l, je bohatá najmä na magnézium a kalcium.

Termálne pramene majú teploty vody od 37 °C do 52,3 °C. Viac info tu

Na prelive Prameňa Ľudový na južnom úpätí „Pramenného vŕšku” je možný odber na pitie. Voda je teplá 48 – 51° C.

Návrat hore