Na hrade Teplica víta po novom návštevníkov zaujímavý totem

Hrad Teplica, známy aj ako Pustý hrad, stál v minulosti západne nad obcou Sklené Teplice. Dnes je hrad považovaný za zaniknutý, no napriek tomu ho ročne navštívi množstvo návštevníkov. Po novom ich na mieste hradu privíta aj zaujímavý hradný mobiliár. 

Dizajnový totem a informačná tabuľa približujú históriu hradu

Dizajnový totem privedie návštevníkov až na miesto, kde v minulosti stál hrad Teplica, ktorý je dodnes považovaný za málo prebádaný. A práve to láka jeho návštevníkov najviac. 

Mobiliár Pohronskej hradnej cesty je výsledkom architektonicko-krajinárskej súťaže vyhlásenej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu /OOCR/ Región GRON v spolupráci s Rozvojovou agentúrou Banskobystrického samosprávneho kraja /RA BBSK/. Tematická turistická cesta s názvom Pohronská hradná cesta spája až 16 rôznych lokalít popri rieke Hron.

Uvítací totem a informačnú tabuľu vyrobili zo špeciálneho cortenového materiálu. Ten vytvára prirodzenú hrdzavú patinu. Dôvodom je, aby prvky mobiliáru svojim prevedením zapadali do okolitého prírodného prostredia.

Na neprebádanom hrade pred nedávnom našli vzácne mince

Počas archeologického prieskumu, ktorý realizoval realizoval Archeologický ústav SAV v spolupráci s Katedrou archeológie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Slovenským banským múzeom v Banskej Štiavnici a predsedami občianskych združení, ktoré zachraňujú hrady Šášov, Revište a Čabraď našli archeológovia v lokalite hradu Teplica viacero vzácnych vykopákovok. 

Išlo o mincu Mateja Korvína, ďalšiu mincu z novoveku, väčšie množstvo železných klincov, hrot šípu, železnú reťaz, čepeľ noža, železné kovania, železnú trosku, črepy z okrajov a stien nádob aj značkou zdobené dno hrnca, ktoré potvrdzujú jeho fungovanie v 13. – 16. storočí.

Nakoľko je okolie hradu dodnes málo prebádané, okrem legálnych archeologických výskumov, je hrad terčom nelegálnych výkopov. Aj tieto vzácne artefakty našli v blízkosti nelegálnych výkopov z minulosti. 

Zdroj:www.sklene-teplice.sk, www.myzvolen.sme.sk

Scroll to Top