Pamiatky a zaujímavosti Sklených Teplíc

Kúpeľná stredoslovenská obec Sklené Teplice je celosvetovo známa vďaka svojim termálnym prameňom, ktoré napájajú miestne liečebné kúpele, ale aj kúpalisko. V jej blízkosti sa nachádza lyžiarske stredisko Salamandra Resort a mnohé prírodné divy a úkazy. Spomeňme Kapitulské bralá, Szabóovu skalu alebo Žakýlske pleso. Históriou dýchajú zrúcaniny hradu Šášov a hradu Teplica, ale aj prekrásne a malebné uličky Banskej Štiavnice. Sklené Teplice sú tak dokonalým miestom na relax, ale aj aktívny oddych. Presvedčte sa o tom sami. 

szabova-skala

Pamiatky v Sklených Tepliciach

V okolí obce Sklené Teplice sa nachádzajú viaceré zrúcaniny hradov. K jednému z nich prislúcha aj vodná nádrž, ktorá v súčasnosti slúži ako lovný revír. Aj priamo v obci sa nachádzajú historicky významné pamiatky, napríklad Kostol Sv. Lukáša. 

Kostol sv. Lukáša

Dominantou obce Sklené Teplice je klasicistický rímskokatolícky kostol sv. Lukáša, ktorý bol postavený v rokoch 1807 až 1811. Pred kostolom sa nachádza aj socha sv. Jána Nepomuckého, ktorá bola dokončená v roku 1784.

V minulosti mal kostol aj vlastný výčap a miestny kňaz tu čapoval pivo.

Hrad Teplica – Pustý Hrad Sklených Teplíc

  • vzdialenosť od  Sklených Teplíc 6,41 km
  • trasa začína žltým turistickým značením od autobusovej zastávky pri kúpeľoch, potom pokračuje zeleným značením až na Pustý hraddĺžka trasy asi 1,5 km
  • Miestni hrad nazývajú Teplica, ale používajú sa aj názvy Sklenoteplický alebo Červený hrad. Do súčasnosti sa zachovalo len pár stôp, ktoré pripomínajú jeho zašlú slávu.  

    Nie je isté, kto a kedy hrad založil, hoci niektoré povesti ho spájajú až s templárskymi rytiermi. O jeho zániku sa vie oveľa viac. V priebehu 17. storočia zanikol a jeho ruiny neskôr poslúžili stavbe obecného kostola.  

    Turistické trasy kúpele Sklené Teplice

    V okolí obce Sklené Teplice sa nachádza množstvo turistických trás. Na ich konci na turistov čakajú doslova divy prírody

    Kapitulské bralá

    V blízkosti obce sa nad dolinou potoka Teplá na okraji Štiavnických vrchov rozprestiera prírodná pamiatka Kapitulské bralá. Tieto bralá sú s rozlohou viac ako 35 hektárov výnimočným geologickým fenoménom, ktorý vznikol v dôsledku vulkanickej aktivity. Spomedzi brál vyčnievajú skalné veže vysoké až 30 metrov. Okrem toho sa tu nachádzajú kamenné moria, pekné vyhliadky a viaceré vzácne druhy rastlín.

    • vzdialenosť od  Sklených Teplíc 2,0 km
    • Trasa začína žltým turistickým značením od autobusovej zastávky pri kúpeľoch, potom pokračuje zeleným značením až na Pustý hrad. Odtiaľ ku Kapitulským bralám. Oblasť Kapitulských brál však nie je prístupná po oficiálnych turistických chodníkoch. 

    Kapitulské bralá

    Szabóova skala

    Szabóova skala je 90 metrov vysoké bralo, ktoré vytvorila z ružového a sivého ryolitu sopečná činnosť. Nesie meno významného uhorského geológa, ktorý pôsobil v Štiavnických vrchoch. Z vrcholu skaly, ktorá je zdobená dreveným dvojkrížom, sa ponúka krásny výhľad na Žiarsku kotlinu. Tunajšie územie je navyše aj domovom početných rastlinných a živočíšnych druhov.

    • vzdialenosť od  Sklených Teplíc 4,3 km
    • na Szabóovu skalu vedie žltá turistická trasa z obce  Lehôtka pod Brehmi
    • nenáročná trasa, trvanie asi 30 minút

    Žakýlske pleso

    V Štiavnických vrchoch sa nachádza jedno jediné pleso – Žakýlske. V čase treťohôr ho vytvarovala sopečná aktivita. Dnes má Žakýlske pleso štatút prírodnej pamiatky a vyniká svojou tajuplnou atmosférou. Okolo plesa vedie aj trasa náučného chodníka. Na trase chodníka je umiestnených 9 informačných panelov so zaujímavosťami o miestnej krajine, kultúre a o histórii obce. 

    • vzdialenosť od  Sklených Teplíc 5,6 km
    • okružná trasa, začína a aj končí v obci Podhorie
    • dĺžka 7 km, trvanie cca 3,5 hod

    Tipy na výlety v okolí Sklených Teplíc

    Počas zimnej sezóny si turisti môžu užiť lyžovačku v Salamandra Resort. V lete je zas adrenalínovým zážitkom jazda na horských kolobežkách v Štiavnických vrchoch. Pre milovníkov histórie je rajom Banská Štiavnica. 

    Lyžovačka v Salamandra Resort

    Pre lyžovačku pri Sklených Tepliciach možno odporučiť napríklad lyžiarske stredisko Salamandra Resort, ktoré je situované pri Hodrušskom tajchu v Štiavnických vrchoch. Nachádza sa tu až 1 400 metrov dlhá a umelo zasnežovaná zjazdovka strednej náročnosti, ale aj  detský vlek a štvorsedačková lanovka. K dispozícii sú aj služby lyžiarskej školy, požičovne a skiservisu.  Sklamaní nebudú ani snowboardisti a fanúšikovia bežeckého lyžovania.

    • vzdialenosť od  Sklených Teplíc 10,54 km
    • vo výške 580 metrov nad morom štartuje lanovka aj vlek

    Jazda na horských kolobežkách v Štiavnických vrchoch

    Netradičný zážitok je jazda na horských kolobežkách, ktorá neponúka len adrenalínovú jazdu, ale aj možnosť kochať sa krásou prírody Štiavnických vrchov. Jazda na kolobežkách je bezpečná, kolobežky sú vybavené dvoma ručnými brzdami, ľahko sa ovládajú. Príslušenstvom ku kolobežkám je prilba a chrániče na lakte a kolená. V úplnej bezpečnosti je tak možné kochať sa okolitou prírodou, lúkami a lesmi.

    • obec Lehôtka pod Brehmi, vzdialenosť od  Sklených Teplíc 8 km
    • dve trasy: Banská Štiavnica – Lehôtka pod Brehmi ( 2,5 hodiny), Repište – Lehôtka pod Brehmi ( 45 minút)
    • kolobežky je nutné vopred rezervovať a nahlásiť termín

    Spoznávanie histórie Banskej Štiavnice

    Priaznivci histórie a pamiatok by počas pobytu v Sklených Tepliciach mali rozhodne zavítať aj do mesta Banská Štiavnica, ktoré je od Sklených Teplíc vzdialené 13,1 km. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patrí Starý a Nový Zámok, Banské múzeum, Kammerhof, Berggericht alebo štôlňa Glanzenberg. Vyhľadávanou atrakciou sú aj prírodné kúpaliská v okolí Banskej Štiavnice, tzv. tajchy pochádzajúce z obdobia banskej činnosti.

    Obľúbenou a nenáročnou trasou je výlet na Pustý hrad. K ruinám vedie značený cca 2,5 km dlhý turistický chodník zo Sklených Teplíc. Nenáročné turistické trasy vedú aj ku Kapitulským bralám, Szabóovej skale alebo ku Žakýlskemu plesu.

    Obec Sklené Teplice je známa hlavne kúpeľmi, o ktorých je prvá zmienka z roku 1550. Prečítajte si o histórii kúpeľov viac.

    Nie.

    Návrat hore