Unavení zo zimy? Zohrejte sa v Parenici!

Jaskynný termálny parný kúpeľ Parenica patrí k hlavným lákadlám kúpeľov Sklené Teplice. Liečivá sila prírodných prameňov ústi priamo do prírodne vytvorenej jaskyne. Na základe toho ju môžeme zaradiť medzi svetové unikáty. Parenica je naozaj len pre tých odvážnych, teplota tu dosahuje až 42 ºC!

Jaskynný parný kúpeľ známy ako Parenica

Parenica sa nachádza uprostred areálu kúpeľov Sklené Teplice. Nad ňou stojí liečebná budova, cez ktorú vstúpite do podzemných priestorov. Parenicu tvoria dva travertínové priestory. Prvý priestor má rozmery 5 x 2,5 m. Určite si tu všimnete umelo vytvorené bočné steny a lavice. Avšak všetko ostatné v jaskyni ostalo bez zásahu človeka.

Druhý priestor vás očarí okúzľujúcim syntropádom. Liečivá minerálna voda má do jaskyne prirodzený prítok. Potešíme azda mnohých, keď povieme, že sa chemicky dodatočne neupravuje. Po 20 minútovom kúpeli na vás čaká ešte suchý zábal, pri ktorom vaše telo príjemne zregeneruje. 

Liečivá voda v Parenici blahodárne pôsobí na ochorenia a poškodenia pohybového ústrojenstva, po operáciách, po úrazoch, pri reume, bolesti chrbtice, kĺbov, artritíde či osteoporóze a mnoho ďalších. Vhodná je aj na vnútorné použitie, čiže pitnú liečbu.

Ak trpíte kardiovaskulárnym ochorením či vysokým krvným tlakom, jaskynnému kúpeľu sa radšej vyhnite. Procedúru neodporúčame ani tehotným ženám a deťom do 12 rokov.

Jaskynný kúpeľ Parenica

Parenicu popísal aj Matej Bel

Okrem Karola Otta Mollera, ktorý ako prvý urobil rozbor vôd v Sklených Tepliciach, Parenicu popísal aj Matej Bel. Zmienky zachytáva dielo Prodromous z roku 1723. Parenicu uvádza pod názvom Parenicza. K tomuto popisu vyhotovil Samuel Mikovíny aj známu medirytinu.

Kúpele Sklené Teplice

Ak navštívite kúpele Sklené Teplice, určite nevynechajte aj ďalšie známe procedúry ako napríklad Banský kúpeľ či kúpeľ Márie Terézie. Oba sa podávajú, podobne ako Parenica, formou 20 minútovej procedúry. Zvyčajne ich nájdete zahrnuté v jednotlivých liečebných či relaxačných pobytoch.

Zdroj: www.kupele-skleneteplice.sk

Scroll to Top