Vydajte sa po stopách hradných pánov Pohronia: Týchto 5 hradov rozhodne musíte navštíviť

Kúpeľná obec Sklené Teplice je výborným východiskom pre poznávanie historických pamiatok. Ak sa chcete vydať po stopách hradných pánov, v nasledujúcich riadkoch vám predstavíme niekoľko ruín stredovekých hradov, ktoré si rozhodne nenechajte ujsť.

Región Pohronie, čiže okolie dnešných miest Banská Štiavnica, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom či Banská Bystrica, v minulosti  predstavoval dôležitú križovatku najmä obchodných ciest. Práve kvôli dôležitosti tohto územia tu v priebehu 13. storočia vyrástlo mnoho hradov a hrádkov, ktorých primárna funkcia bola kontrolovať a zabezpečovať ochranu a strážiť prístupové cesty k banským mestám. Mnohé sa dnes zachovali v podobe zrúcanín, niektoré spozná už len oko skúseného turistu či historika. 

Hrad Teplica

Pozostatky hradu Teplica, ktorý je tiež známy pod názvom Pustý hrad, Červený hrad či Sklenoteplický hrad, sa nachádzajú západne od obce Sklené Teplice. Vybudovali ho v 13. storočí na ochranu dôležitých obchodných ciest. V súčasnosti k nemu vedie náučný chodník z centra obce, po žltej a následne zelenej turistickej trase sa na hrad dostanete za 1,5 až 2 hodiny. Hrad sa zachoval zväčša už len v podobe terénnych depresií či nepatrných zvyškov.  Na hrade vás po novom privíta aj zaujímavý totem a informačná tabuľa.

Pozostatky hradu Teplica

Hrad Revište

Zrúcanina gotického hradu Revište sa nachádza blízkosti obce Revištské Podzámčie. Od Sklených Teplíc jleží približne 14 km. Hrad postavili na strategickom mieste a spolu s ďalšími strážnymi hradmi (Šášov, Žakýl, Teplický hrad, hrad Rudno nad Hronom a hrad Breznica) chránil obchodné cesty. Na hrad vedie náučný chodník od parkoviska. Turistický smerovník nájdete pri reštaurácii Pod Hradom. Výstup vám zaberie približne 20 minút. 

Hrad Revište

Hrad Žakýl 

Žakýlsky hrad nájdete nad obcou Podhorie, vzdialenej od Sklených Teplíc 8 km. K hradu sa dostanete náučných chodníkom Žakýlske pleso, východiskový bod sa nachádza v centre obce. Je pravdepodobné, že hrad postavili v priebehu 13. storočia. V súčasnosti sú pozostatky hradu pozorovateľné len v teréne. Pozornému oku neuniknú zvyšky opevnenia a veže.

Hrad Žakýľ

Hrad Šášov

Zrúcanina hradu Šášov, ktorý postavili v priebehu 13. storočia, sa vypína na hradnom brale nad obcou Šášovské Podhradie. Od Sklených Teplíc leží obec približne 19 km. Trasa na hrad začína priamo v obci, po zelenej turistickej trase sa do konečného cieľa dostanete miernym stúpaním približne za 15 až 20 minút.

Šášovský hrad

Hrad Sitno

Povesťami opradený vrch Sitno patrí k obľúbeným cieľov mnohých turistov. Zrúcanina rovnomenného hradu sa nachádza na juhovýchodnej časti hrebeňa. V priebehu 13. storočia tu vybudovali kamenný hrad s opevnením na starších pravekých základoch. Z hradu sa do súčasnosti zachovali len nepatrné zvyšky obvodového muriva a základov. Trasa k hradu vedie od jazera Počuvadlo, ktoré leží od Sklených Teplíc 32 km. Po zelenej turistickej trase vrchol Sitna a Sitniansky hrad zdoláte za dve hodiny. 

Ruiny hradu Sitno
Scroll to Top