Kúpeľná liečba v Sklených Tepliciach

Kúpeľná liečba v Sklených Tepliciach ponúka množstvo procedúr, ktoré využívajú práve liečivú vodu. Spomeňme napríklad jaskynný parný kúpeľ. Hostia sem však prichádzajú aj kvôli jedinečným termálnym bazénom, bohatej ponuke masáži a iných procedúr.

Neobyčajná hypertermálna liečivá voda Sklených Teplíc pre svoj vysoký obsah minerálov a pre nezvyčajnú kombináciu magnézia a kalcia je vhodná predovšetkým na liečbu pohybového a nervového aparátu.Tým, že sa voda chemicky neupravuje, účinky vzácnych minerálov sú o to intenzívnejšie a blahodárne pôsobia na spomínané ochorenia.

kupelna-liecba-sklene-teplice

Indikačné skupiny liečby v kúpeľoch Sklené Teplice

Liečivá termálna voda v Sklených Tepliciach nateká do bazénov priamo z prameňov, nie je teda chemicky upravovaná. Je čisto prírodná a svojím zložením patrí medzi zemité vody mierne mineralizované s dominantným obsahom magnézia a kalcia. To ju predurčuje na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. 

Jedná sa aj o liečbu týchto indikačných skupín :

  • VI / 1,2,3,4,7,8,9,10,11,12
  • VII / 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11
  • XII / 4, 8

Medzi najčastejšie ochorenia patria:

• ochorenia a poškodenia pohybového ústrojenstva, indik. skupina VII,

• poúrazové a pooperačné stavy vrátane operácií medzistavcovej platničky,

• bolesti chrbtice, krížovej oblasti a kĺbov,

• výmeny kĺbov, artritída, osteoporóza,

• nervové zakončenia pohybového aparátu, indik. skupina VI,

• reumatické ochorenia.

Liečebné procedúry v kúpeľoch Sklené Teplice

Začiatok kúpeľnej liečby po nástupe do kúpeľov je podmienený vstupnou lekárskou prehliadkou. Na základe tejto prehliadky kúpeľný lekár určí liečebné procedúry.

Liečebné procedúry v kúpeľoch Sklené Teplice

Procedúry na lekársky predpis

Procedúrou na lekársky predpis, ktorá má vynikajúce účinky na celé telo, sú napríklad masáže silným prúdom vody (škótske streky). Bolesť svalov zmierňujú  diadynamické a interferenčné prúdy. Kĺby hĺbkovo prehrieva diatermia. Na uvoľnenie stuhnutého svalstva sa využíva solux – svetloliečba. Ďalšia terapia svetlom – bioptron, sa používa ako doplnková liečba pri reume, zápaloch kĺbov a kožných ochoreniach. Pri chronických zápalových ochoreniach väziva sa aplikuje hydrogalvan. Proti bolesti sa využívajú plynové injekcie, látkovú výmenu podporuje pulzný magnet a predčasnému starnutiu zabraňuje oxygenoterapia, čiže priama aplikácia kyslíku do horných dýchacích ciest. 

Ostatné procedúry

Obľúbenou procedúrou je tejpovane, ktoré spočíva v lepení bavlnených elastických pások (tejpov) na telo. Sú špeciálne navrhnuté tak, aby plne podporili prirodzený proces hojenia. V kúpeľoch sa využíva aj liečba parafínom. Výrazne omladzujúce a regeneračné účinky má ozonoterapia. Príjemné sú aj teplé rašelinové zábaly, ktoré utlmujú bolesti, uvoľňujú svalové napätie a zväčšujú pohyblivosť kĺbov. 

Procedúry na uvoľnenie dýchacích ciest

Liečivá minerálna voda môže byť nápomocná aj pri ochoreniach dýchacích ciest. Priaznivo na dýchanie pôsobí inhalovanie výparov z liečivej minerálnej vody prostredníctvom inhalátora. Okrem toho, výnimočná soľná mikroklíma v jaskyni v parnom kúpeli nahrádza pobyt pri mori. Je preto prospešná pre alergikov a astmatikov.

Skrášľujúce procedúry

V kúpeľoch je možné absolvovať aj mnohé skrášľujúce procedúry, napríklad peeling, ktorý má osviežujúce a anticelulitídne účinky. Obľúbený je kakaový zábal na tvár, ktorý má detoxikačné účinky a zabraňuje prenikaniu voľných radikálov. Podporuje odplavovanie nežiadúcich a toxických látok z tela. Postavu je možné upraviť a zoštíhliť telovým zábalom, špeciálnym cvičením či využitím masážneho stroja proti celulitíde. K dispozícii je aj vertikálne solárium. Zlatým klincom skrášľujúcich procedúr je zlatá maska s použitím čiastočiek 24 karátového zlata. 

Sauny

Saunový svet v kúpeľoch je vybudovaný v antickom štýle. Sú tu k dispozícii 3 parné aromasauny a fínska sauna. Zážitkom je sprchová oáza či ľadopád. Odpočinok sľubuje infrasauna a tepidárium s vyhrievanými kamennými kreslami. V kúpeľoch myslia aj na rodiny a prevádzkujú rodinnú saunu pre 6 osôb. Priamo v nej sa nachádza infrasauna a fínska sauna a tiež lehátko na relax. 

Thajské masáže

Tradičná thajská masáž je 2500 rokov stará terapeutická liečebná metóda, ktorá manipuluje s líniou energie tela. Zbavuje telo nervového napätia a stimuluje lymfatický obeh. Okrem toho však profesionálne thajské terapeutky ponúkajú thajskú masáž chodidiel či chrbta a šije. Obľúbené sú aromatické olejové a bylinné masáže. Pri olejovej masáži sa používajú oleje a pri bylinnej masáži horúce bylinkové obklady s bylinkami priamo z Thajska. Vlastnosti chiropraxie a akupresúry sa spájajú v thajskej športovej masáži. 

Termálne bazény

Pýchou je jaskynný parný kúpeľ – Parenica, ktorý vytvorila sama príroda a pôsobí ako lákadlo nielen  pre domácu, ale aj pre zahraničnú klientelu. Za zmienku stojí aj liečivý minerálny kúpeľ v novozrekonštruovanom bazéne v antickom štýle v Kúpeľnom dome Márie Terézie. Liečivá termálna voda pôsobí blahodárne na pohybové ústrojenstvo. Banský termálny kúpeľ využívajú klienti na vodný telocvik. Je zároveň aj plaveckým bazénom. Ďalšie termálne bazény sa nachádzajú v kúpeľných domoch Relax Thermal a Goethe.

Vodné procedúry

Obľúbenou  vodnou procedúrou sú perlivé kúpele s príjemnými relaxačnými účinkami vo vani s liečivou termálnou vodou. Do vody je možné pridať soľ z mŕtveho mora, alebo vonné prísady. Pri migrénach a bolestiach hlavy sa aplikuje šliapací kúpeľ. Prevádza sa prestupovaním z teplej do studenej vody a opačne. Relaxačné a ozdravujúce účinky má vírivá kaskáda, jemná masáž pomocou trysiek v špeciálnej vani. Po fyzickej a psychickej záťaži uvoľňuje svaly celotelová masáž vodnými tryskami vo vani s teplotou vody 36 °C.

Procedúry na zlepšenie lymfatického obehu

V kúpeľoch sa využíva aj prístroj Body care na zlepšenie lymfatického obehu. Stimuluje nervový systém, uvoľňuje chrbticu a prekrvuje svalstvo. Samozrejmosťou je lymfodrenáž. Manuálna lymfodrenáž rozprúdi lymfatický obeh a má preto aj detoxikačné účinky. Prístrojová lymfodrenáž zlepšuje metabolizmus celého organizmu a odstraňuje dôsledky nesprávnej životosprávy.

Masáže

K dispozícii sú aj rôzne druhy masáží. Klasická masáž uvoľňuje svalstvo a prekrvuje organizmus. Obľúbená je reflexná masáž chodidiel a masáž vonnými olejmi. Luxusne pôsobí kráľovská olejová masáž celého tela teplým olejom s obsahom liečivých korienkov a byliniek s relaxačnými a antidepresívnymi účinkami. Okamžitú úľavu zaručuje indická masáž hlavy. Teplý havajský olej sa používa pri masáži lávovými kameňmi. Tok energie je možné regulovať prostredníctvom bankovania. Sklenené banky sa aplikujú predovšetkým na chrbát. Napokon ponúka klientovi príjemný zážitok z masáže aj masážne kreslo. 

Liečebné skupiny

Poskytovanie kúpeľnej zdravotnej starostlivosti určuje lekár na základe zdravotných záznamov. Podľa indikácie určí, či pacient patrí medzi pacientov skupiny A, kedy poisťovňa hradí všetky náležitosti (strava, ubytovanie, procedúry), alebo do skupiny B, kedy poisťovňa prepláca len liečebné procedúry. Kúpeľnej liečbe však musí predchádzať zdravotná starostlivosť, a to buď nemocničná, alebo ambulantná. Pacient má nárok na kúpeľnú starostlivosť raz do roka alebo každé dva roky v závislosti od indikácií.

Samoplatca

Do kúpeľov môže prísť kúpeľný hosť aj ako samoplatca. Pobyt si hradí v plnej výške vrátane procedúr podľa aktuálneho cenníka procedúr. 

Liečba v kúpeľoch Sklené Teplice je vhodná pre pacientov s chorobami pohybového a nervového aparátu. O začiatkoch tejto liečby z historického hľadiska si môžete prečítať tu. 

Základom sú liečebné procedúry, ktoré využívajú liečivú termálnu vodu priamo z prameňov, ale aj liečebný telocvik či masáže.

Áno.

Scroll to Top