Obec Sklené Teplice

Kúpele Sklené Teplice sú malá obec v Štiavnických vrchoch. Ležia v údolí potoka Teplá. Krásna príroda, architektonické pamiatky, príjemná atmosféra. To všetko je dôvodom, prečo sú Sklené Teplice lákadlom pre návštevníkov z celého sveta.

Obec Sklené Teplice leží v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá v Banskobystrickom kraji. Územie je preslávené termálnymi prameňmi s teplotou od 28 do 53 °C. Choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby sa tu liečia už od 16. storočia.

Kúpele majú vynikajúcu polohu. Sú bránou do Štiavnických vrchov, a tak nie sú vyhľadávané len pre kúpeľnú liečbu, ale aj pre aktívnu turistiku, prírodné krásy a dokonca aj pre architektonické pamiatky. 

obec-sklene-teplice

Erb a vlajka Sklených Teplíc

Erb obce Sklené Teplice tvorí modrý štít. Nad dvoma zvlnenými zlatými brvnami sa nachádza strieborný okrídlený býk so zlatou zbrojou.

Vlajka Sklených Teplíc má podobu 3 pozdĺžnych pruhov žltej, bielej a modrej farby. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu. Vlajka má pomer 2 : 3 a je ukončená tromi cípmi.

Demografia Sklených Teplíc

V obci Sklené Teplice v súčasnosti okolo 400 obyvateľov. Obec tvorí 229 domov na rozlohe  10 912 735 štvorcových metrov. 

Sklené Teplice patria do mikroregiónu Hlinické Pohronie a regiónu Sitno.

História Sklených Teplíc

História obce

História Sklených Teplíc siaha až do roku 1340. Sklené Teplice však boli zo začiatku drevorubačskou osadou. Pre obyvateľstvo bolo dôležité aj sklárstvo. Obec bola ovplyvnená blízkosťou banského mesta Banská Štiavnica. Čítať viac..

História kúpeľov

Hoci sa Sklené Teplice dostali na mapu kúpeľných miest až v 16. storočí, blahodárne účinky termálnej minerálnej vody poznali ich obyvatelia už od vzniku obce. Sklené Teplice tak patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku. Čítať viac…

Mapa obce Sklené Teplice

Samospráva v obci Sklené Teplice

Starostom obce Sklené Teplice je Ing. Ľubomír Meliš. V Sklených Tepliciach funguje materská aj základná škola. Výzvou pre starostu je infraštruktúra. 

Pri organizovaní kultúrnych a športových podujatí sa využíva spolupráca s občianskym združením Teplice.

Sklené Teplice ležia v severozápadnej časti Štiavnických vrchov v údolí potoka Teplá, v okrese Žiar nad Hronom, v Banskobystrickom kraji.

Sklené Teplice sú malá obec a podľa posledného sčítania majú 389 obyvateľov.

Symboly obce sú erb a vlajka. Pozrieť obrázok erbu a vlajky

Scroll to Top